بچگانه

اسباب بازی دخترانه

اسباب بازی
 • والدین با به کار گیری از اسباب بازی ‌دخترانه مناسب می ‌توانید استعداد های کودک خود را شکوفا و در جهت مناسب‌ تری هدایت کرده و فرایند رشد او را نیز تسهیل نمایید. اسباب بازی ‌ها ابزار هایی هستند که در طول روز بیش از هر چیز در دسترس کودکان قرار دارند. انتخاب انواع مناسب آن‌ ها نه تنها می ‌تواند به سرگرمی و نشاط بچه‌ ها کمک کند بلکه در رشد مهارت ‌های شناختی، حرکتی، فضایی و کلامی آن‌ ها نیز تأثیرگذار است.

  متأسفانه دقتی که بعضی از والدین در خرید وسایل غیر ضروری و تشریفاتی منزل به خرج می دهند بیشتر است تا خرید اسباب بازی هایی که به نظر روان شناسان تأثیر بسزایی در رشد شخصیت کودک دارد. اسباب بازی ها بر روح و روان کودک تأثیر گذاشته و در رشد و تکامل و شخصیت کودک مؤثر است
  ولی اگر چنانچه همین اسباب بازی بر اساس اصول روان شناسی و تربیتی انتخاب نشود، می تواند اثرات منفی و مخربی بر روح و روان کودک بگذارد.
  تأکید می شود که والدین و مربیان در انتخاب اسباب بازی اطلاعات و آگاهی های لازم را کسب نموده و نهایت دقت را داشته باشند.

  اسباب بازی

  جنس اسباب بازی ‌ها

  جنس اسباب بازی‌ ها اولین و ساده‌ ترین مسئله ‌ای است که پدرو مادر ها باید در انتخاب اسباب بازی مناسب و صحیح برای کودک خود به آن دقت کنید. چرا  که کودکان مدت کمی پس از این که متولد شدند برای درک همه اشیای پیرامونی در بیشتر مواقع آن را در دهان می گذارند و به این ترتیب آن ‌ها را به صورت خوب و بد ارزیابی می ‌کنند.

  بر چه اساسی اسباب بازی ها را انتخاب کنیم؟

  جذابیت ظاهری: کودکان بیش از هر چیز تحت تأثیر ظاهر و قیافه ی اسباب بازی‌ دخترانه هستند. انتخاب رنگ‌ های شاد یا تصاویری که برای کودکان جذاب است باعث می‌ شود فرزند تان بیش از هر چیز دیگر به اسباب بازی خود علاقه مند شود. هر چقدر هم که یک اسباب بازی از نظر کارایی مفید باشد باید در وهله ی اول بتواند فرزند تان را به خود جذب کند.

  تعیین تکالیف: بسیاری از اسباب بازی ‌های دخترانه  به گونه ‌ای طراحی شده‌ اند که تکالیف خاصی را در اختیار کودک قرار می‌ دهند تا او بتواند از ظرفیت ‌های ذهنی خود استفاده کرده و در قالب بازی، پاسخ‌ های درست را کشف نماید. این نوع اسباب بازی ها به تبع بسیار مفید است.

  توجه به سرعت رشد: کودکان به خصوص در 5 سال اولیه زندگی خود از نظر ذهنی به سرعت در حال رشد هستند. همین امر باعث می‌ شود دائماً علائق جدیدی پیدا کنند و توجه شان به موضوعات جدیدی جلب شود. به همین خاطر ممکن است در طول مدت سلایق شان نیز تغییر کرده و اسباب بازی های جدید تری بخواهند.

   مدیریت استفاده از ابزار های هوشمند:  امروزه اکثر کودکان با وسایلی نظیر گوشی موبایل یا تبلت بازی می‌ کنند. اگر استفاده از این ابزارها هدفمند باشد تأثیر مثبتی روی هوش کودکان می گذارد.  وگرنه از هر لحاظ برای یک کودک ضرر دارد.

  اسباب بازی

   دسته ‌بندی اسباب‌ بازی‌ ها به‌ طور کلی به چه شکل است؟

  به ‌طور کلی ما اسباب‌ بازی‌ ها را به شش دسته تقسیم می ‌کنیم.

  تیپ اول: اسباب ‌بازی‌ های کودکان زیر دو سال است و شامل لگو های خیلی بزرگ دو سه تایی، جغجغه و آویز یا کرادل‌ ها (قطعاتی که روی گهواره بچه نصب می ‌شود و با تکان خوردن کودک تکان می ‌خورند) می ‌شود.

  تیپ دوم: اسباب ‌بازی ‌هایی است که از آن‌ ها به عنوان اسباب ‌بازی ‌های جلب کتنده نام برده می شود. هدف این اسباب بازی ها جلب‌ توجه کودک است تا به نوعی او را متوجه چیزی کنند.
  برای مثال در این اسباب ‌بازی ها کودک احساس می‌کند که با زدن دکمه، صفحه‌ ای حرکت می‌ کند یا چراغی روشن و خاموش می شود.
  در این دسته هر چیزی که توجه کودک را جلب کند مناسب است. به همین خاطر است که این اسباب‌ بازی ‌ها دارند کم‌ کم وارد حیطه ی درمان می ‌شوند.

  اسباب بازی

  تیپ سوم: اسباب ‌بازی ‌هایی است که در کودک ایجاد تحرک می‌ کند. با این اسباب ‌بازی ‌ها به ‌راحتی می ‌توان جلوی ضعف عضلانی بچه‌ ها را گرفت. طناب‌ زدن، سرسره ‌بازی، نردبان، لی‌لی، الاکلنگ، تخته‌ های قرقره ‌دار، توپ و وسایل غلتیدنی و وسایل کشیدنی مثل :فرغون ‌های کوچک، سه‌ چرخه و ماشین‌ هایی که با طناب آن‌ ها را می‌ کشند. این‌ ها اسباب ‌بازی ‌های محرک‌ اند و قدرت تحرک بچه را بالا می ‌برند.

  تیپ چهارم: مربوط به اسباب‌ بازی ‌هایی است که برای تقویت و هماهنگی مهارت‌ های دست‌ و چشم به ‌کار می ‌رود. و کودک از این طریق دست ‌ورزی می‌ کند. برای مثال بچه‌ های چهار پنج ساله باید بتوانند مهره‌ های بزرگ رنگی را به هم وصل کنند و نخی را از داخل آن‌ ها بگذرانند.

  تیپ پنجم: اسباب ‌بازی‌ های تشخیصی است که معمولاً برای سنین پیش ‌دبستانی استفاده می‌ شوند. اسباب بازی های تشخیصی هدفی دارد. برای مثال اشکال هندسی یا حجم و اندازه را  کودک یاد بگیرد. این اسباب ‌بازی ‌ها هم جنبه درمانی دارد.

  اسباب بازی

  به طور کلی پنج اصل را در انتخاب اسباب بازی دخترانه وجود دارد. در ذیل به آن ها اشاره شده است.

  • در ابراز و تخلیه یک احساس کودک را تشویق کند.
  • به افزایش بینش و بصیرت کودک کمک کند.
  • فرصت هایی برای آزمایش واقعی ایجاد کند.
  • وسیله ای باشد برای جبران ناکامی ها و اظهار تمایلات و آرزوهای سرکوب شده کودک.
  • برقراری ارتباط و تماس کودک با دیگران را آسان کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  بازگشت به لیست