بچگانه

اسباب بازی پسرانه

 • بسیاری از والدین به دنبال اسباب بازی‌ پسرانه مناسب کودک خود هستند. بازی کودکان علاوه بر اینکه برای کودک لذت بخش است،
  به نوعی امکان بیان هیجانات، رشد فیزیکی، روانی و اجتماعی کودک را هم فراهم می‌ کند؛ بنابراین انتخاب یک بازی متناسب با مرحله رشدی کودک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. امروزه اسباب بازی‌ ها از تنوع بسیاری برخوردارند.
  با آگاهی از نحوه تاثیر هر گروه از بازی ‌ها بر مهارت‌ های کودک، می ‌توانید بهترین نوع بازی متناسب با سن فرزند تان را انتخاب نمایید.

  اسباب بازی ها را متناسب با سن، رشد ،سن عقلی، رغبت و تمایلات، استعدادها، قدرت جسمی و جنس کودک انتخاب کنید.
  این وسایل باید شامل اشیایی باشد که کودک را در آموختن هماهنگی چشم و دست، تناسب اشکال و رنگ ها، برآورد ارزش این کار ها و جور کردن اشکال و قالب ها، دستکاری کردن، تغییر دادن و در جستجوی جزئیات برآمدن یاری رساند.

  اسباب بازی

  ویژگی های اسباب بازی پسرانه

  • اسباب بازی باید انگیزه و محرک مناسب به همراه داشته باشد و بتواند کودک را جلب کند اگر بازی با اسباب بازی همراه با موفقیت باشد کودک به ادامه بازی تشویق می شود.
  • اسباب بازی پسرانه باید باعث تقویت حواس پنج گانه کودک شود ( حواس پنج گانه : بینایی ، شنوایی ، چشایی ، لامسه ، بویایی )
  • اسباب بازی پسرانه باید همواره مناسب سن ، علاقه و مناسب توانایی های ذهنی و رشدی کودک باشد . مثلاً کودک 6 تا 18 ماهه اسباب بازی را با دهان می گیرد و به طرف دهان می برد . یا در سن 14 ماهگی تا 3 سالگی اسباب بازی باید رنگین باشد تا باعث تحریک بینایی کودکان شود .
  • اسباب بازی خوب باید تصورات و قدرت تجسم کودک را پرورش می دهد .
  • اگر اسباب بازی خیلی ساده یا خیلی پیچیده باشد باعث خستگی و بی علاقگی در کودک می شود .اسباب بازی باید وسیله رشد کودک باشد ، او را به حرکت ، تفکر ، اراده ، مبارزه و تلاش تشویق کند . از اسباب بازی های مناسب می توان به اسباب بازی هایی اشاره کرد که کودک می تواند قطعات آن ها را از هم جدا کند و در هر جدا سازی با نوع جدید تری از این وسیله آشنا شود و حدس بزند بعداً چه اتفاقی خواهد افتاد .

  اسباب بازی

  • ویژگی دیگر اسباب بازی مناسب این است که در کنار مهارت های بدنی ، مهارت های ذهنی و هوشی کودک را نیز پرورش می دهد
  • اسباب بازی باید مطمئن و بی خطر ، محکم و بادوام باشد ، مانند اسباب بازی های چوبی و فلزی صاف باشد ، که باعث آسیب به پوست کودک نشود .  اسباب بازی به راحتی شکسته نشود ، قابل شستشو ، و بهداشتی باشد .
  • اسباب بازی پسرانه باید باعث شادی ، نشاط و لذت کودک شود .
  • اسباب بازی برای کودکان 2 سال بزرگ باشد تا کودکان آن را در دهان نگذارند .
  • اسباب بازی ها باید تا حد ممکن بر طبق واقعیت موجود انتخاب شوند . مانند چکش ، قیچی ، میخ اسباب بازی ، وسایل آشپزخانه ، ماشین و .. این وسایل باعث آشنایی کودک با دنیای اطراف خود می شود .
  • اسباب بازی باید برای کودک خطرناک نباشد مثلاً تفنگ های ساچمه ای و تیرو کمان ممکن است باعث آسیب به کودک شوند .

  اسباب بازی های مضر در سنین کم

  بر اساس روانشناسی کودک ، استفاده از برخی اسباب بازی‌ ها برای کودکان خردسال مضر و زیان بخش است.

  اسباب بازی

  برخی از این اسباب بازی ‌های مضر به شرح ذیل است:
  • وسایل و بازی ‌های دیجیتال و کامپیوتری برای کودکان خردسال و خصوصا زیر دو سال اصلا توصیه نمی ‌شود. این ابزار نه تنها در رشد و خلاقیت کودک محدودیت ایجاد می ‌کنند، بلکه بر اساس پژوهش ‌ها می‌ توانند در دوره اولیه رشد بر مغز کودک، قدرت یادگیری و تعامل با محیط اختلال ایجاد کند.
  • اسباب بازی ‌هایی با مواد مضر مثل سرب و مواد سمی که برای سلامت کودک هستند، باید از دسترس نوزاد مخصوصا در دوره‌ های اول رشد دور نگه داشته شوند.
  • اسباب بازی ‌های ریز در دوره ابتدایی رشد که امکان در دهان رفتن و ایجاد خفگی دارند، باید از کودک دور بماند.
  • اسباب بازی‌ هایی که صدای خیلی بلند دارند مثل برخی تفنگ ‌ها، موزیک خیلی بلند و… برای سلامت روان کودک مشکل ساز هستند و همچنین می ‌توانند بر شنوایی کودک تاثیر منفی بگذارند.

  اسباب بازی

  لیستی از اسامی اسباب بازی های مناسب برای کودکان

  شن، خاک رُس، آب، خمیرهای بازی، رنگ برای نقاشی انگشتی، آبرنگ، قلم مو در اندازه های مختلف، مداد رنگی، مداد شمعی، قیچی با لبه های گرد، انواع لگو ها، قطعات ساختمان سازی، مکعب های چوبی و قطعات چوبی در اندازه های مختلف،
  اسباب بازی های پیچ کردنی هزار سازه ها، پیچ و مهره ها، سرامیک ها، انواع پازل ها، لوتوی ارتباط، دومینو ها، حلقه های اهرمی شکل، انواع عروسک ها، عروسک های پلاستیکی، پارچه ای، کاموایی، خانواده عروسکی ،
  شیشه پستانک، وسایل اتاق خواب، گهواره، کالسکه عروسک، گیره های بند رخت، لباس های کوچک با دکمه های نسبتا درشت که کودک بتواند لباس های عروسک را به سهولت عوض کند،
  اتو و میز اتوی کوچک اسباب بازی برای خانه عروسک ها، تلفن، لوازم نظافت مانند جارو دستی، جارو برقی، تی، خاک انداز، کهنه برای گردگیری، وسایل آشپزخانه نظیر یخچال، گاز، ظروف آشپزی، سرویس چایخوری نشکن،
  لوازم خیاطی، اسباب و لوازم دکتری و پرستاری، گاری، اتومبیل، هواپیما، آمبولانس، ماشین آتش نشانی، هلی کوپتر، کامیون، چرثقیل، بلدوزر، گریدر، ترن، تراکتور، زنبیل کوچک، سبد، نخ کردن مهره های رنگین، ترازو، تخته میخ زدن، چکش،
  اشکال مختلف آهن ربا، فرگون، دوچرخه، سه چرخه، انواع توپ ها پارچه ای، پلاستیکی، چرمی برای سنین بالاتر، اره های مخصوص که کار با آن ها تا حدودی مشکل است همراه با چند قطعه چکش، میخ و چسب چوب و اسباب بازی بسیار دیگر.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  بازگشت به لیست